likya yolu hakkında

sözümüz çok...

Çok önemli yürüyüş rotalarının başında gelen Likya Yolu, deniz kıyısını takip ederek, Fethiye’den Antalya’ya 500 kilometre boyunca devam eder. Dağların kıyıya paralel ve dik olarak uzanmasının sonucunda nefes kesen manzaralara sahiptir. Düz bir rota izlemeyen yürüyüş yolu, bazen Tahtalı Dağı’nda 1800 metrelere kadar yükselir, bazen de sizi limanla buluşturabilir. Anadolu’da kalıcı izler bırakan Likya Medeniyetinden mirastır. 3.000 yıl öncesinden günümüze uzanan Likya Yolu’nun doğal ve tarihi güzelliklerini hayal etmekte zorlanacağınızı sanmıyorum.

bir yol filmine hazır mısınız?

likya tarihi

İlyada destanında Likyalıların Glaukos ve Sarpedon önderliğinde Akhalara karşı Troialıların yanında yer aldığını anlatılır. Likya İ.Ö. 545 yılından itibaren Pers Kralı Harpagos’un istilasıyla Pers yönetimine girip İ.Ö. 480 yılında Kral Xerxes’in Yunanistan’ı istilası için oluşturduğu donanmaya 50 gemi ile katılmıştır .

antik kentler

Pınara Antik Kenti: Fethiye’ye en yakın antik kent olan Pınara 45 kilometre mesafede bulunuyor. Likyalılar buraya Pinale veya Pinara demişler. Bu onların dilinde yuvarlak anlamına geliyor. Söylenenlere göre burası yaşlıları kurduğu bir kent. Xanthos kentinde nüfus çok artınca yaşlılar kentten ayrılarak Kragos Dağı’nın eteğine gelip Pinara kentini kurmuş.

antik yaşam

Günümüzde Teke Yarımadası olarak adlandırılan, Antalya ile Fethiye körfezleri arasındaki Akdeniz’e uzanan yarımada antik coğrafyada Likya olarak adlandırılmıştır. Bölgenin güney sınırı Akdeniz ile belirlenmiş; doğu, batı ve kuzey sınırları ise tarihi süreç içinde dönemlere göre değişiklik göstermiştir.

yürüyüş yolu

Likya Türkiye’nin güney kıyısında Akdeniz’de kıyıdan denize doğru oluşan çıkıntı alanın ismidir. Likya yürüyüş yolu da dağların kıyıya paralel ve dik olarak uzanmasının sonucunda nefes kesen manzaralara sahiptir. Yürüyüş yolu rotası da patika Roma yollarından ve katır yollardan oluşur. Ayrıca yol boyunca düz bir istikamet takip edilmez.

"elini taşın altına koyanlarla yolumuza devam edeceğiz."