doc. dr. fatih onur

tarihi likya yollarının uzmanı

Lisans eğitimini Akdeniz Üniversitesi – Klasik Arkeoloji Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine Akdeniz Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Anabilim Dalı’nda devam etti.
Patara ve Sagalassos kazılarına katılımları da dahil olmak üzere Klasik Arkeoloji eğitimi aldığı lisans döneminden sonra, Lisansüstü eğitiminde ağırlıklı olarak Yunan Epigrafisi yaptı ve bu alanda devam etmektedir.
Doktora konusu olan Perge’den çıkan Anastasios Dönemi (İ.S. 491-518) yazıtı nedeniyle Geç Antik Dönem ordu yapısı ile ilgilendi.
Çeşitli tarihlerde Trebenna, Side ve Lyrboton Kome’de bilimsel çalışmalar yaptı. Nallıhan çevresindeki araştırmalara katılmış, Juliopolis kazılarına bilimsel danışmanlık yapmıştır. Ayrıca, İznik, İzmit, Adapazarı, Bilecik, Bolu, Bursa ve Eskişehir müzelerindeki epigrafik çalışmalara katılmıştır.
Uzun yıllardır Lykia’da yürütülen antik yollarla ilgili yüzey araştırmalarının ekip üyesi olmuştur. Hali hazırda ise aynı araştırmaların başkalığını yapmaktadır. Temel olarak Patara Yol Anıtı ve Lykia Tarihi Coğrafyası üzerine çalışmaktadır.

http://aves.akdeniz.edu.tr/fatihonur